Ruční pily jsou dobrým pomocníkem člověka už od pravěku. Jejich podoba se sice mění, ale nezbytnost zůstává. Jakmile máte co do činění se zahradničením, určitě takovou pilkou vezmete zavděk. A to přestože dnes existují pily motorové a elektrické.
Proč pořizovat ruční pilku?
Ruční pila je klasika s nižší pořizovací cenou, jednoduchou údržbou a levným provozem. Je neomezeně pohyblivá bez potřeby elektrické energie. Ve stísněných prostorách nebo v lese se s ní snadněji manipuluje. Zdraví je s ní ohroženo mnohem méně.
Tři typy zahradních pil
Dvoumužná pila pásová má druhý název: břichatka. Pracují s ní vždy dva lidé společně, řeže totiž pouze v tahu. Řez se vede obloukově, poslouží především při krácení kulatiny.
Oblouková jednoruční pila má podobné využití jako břichatka. Pilový list je napnutý v ocelovém oblouku, u některých výrobků se dá i naklánět. Výborná je k řezání dřeva a odvětvování, zvládne ji jeden člověk. Řeže v tahu i tlaku.
Pila ocaska je také velmi populární. Její délka většinou nepřekročí půl metru. Řeže obousměrně, některé typy jen v tahu.
Prořezávací pilka
Tento malý praktický nástroj vypadá spíše jako větší zahnutý nůž. Výborně si poradí třeba s hustou spletí větví.
Dále existují speciální truhlářské pily, které využijí profesionálové i kutilové při práci se dřevem v dílně. Jsou to děrovka, ocaska, čepovka, ruční rámová pila a lupenková pila.
Co chcete s pilkou řezat
S ručními pilami a pilkami sedají řezat různé materiály podle typu. Využít se dají na dřevo, kov, sádrokarton, pórobeton a dřevotřísku. Pilu vybíráme podle účelu a s tím souvisí i její počet zubů. Nemusí platit, že čím více tím lépe. S rostoucím počtem zubů se snižuje rychlost práce a zvyšuje čistota řezu. Dražší pilové pásy jsou osazeny trojúhelníkovitými zuby, které řežou při pohybu tam i zpět. Levnější bývají broušeny pouze ve dvou rovinách, tudíž řežou pouze při pohybu jedním směrem.
Tenčí pily jsou výkonnější a pro řez vyžadují menší fyzickou sílu. Platí, že čím je pilový list delší, tím musí být i silnější materiál. Směrem ke hřbetu se zároveň list ztenčuje, aby nezůstával zaseknutý ve dřevě.