Ptactva ubývá a jedním z důvodů je i úbytek jeho přirozených stanovišť. Mizí například staré sady a aleje. Co můžeme jako jednotlivci pro ptáčky udělat? Vytvořit jim úkryty na své zahradě. K tomu poslouží krmítka a budky.
Ptačí krmítka a budky umožní, aby se naše zahrada stala pro ptáky rájem. Navíc pozorovat opeřence přináší velkou radost. I pro děti je to zábava a ponaučení.
Kam zavěsit ptačí budky
Na vyvěšení ptačích budek je ideální podzim. Budka nesmí mít bidýlko, abychom neusnadnili kočkám přístup. Ptáci zde bidýlko nepotřebují. Další možností je drátěná zábrana ve výšce asi dvou metrů okolo kmene stromu. Musí být chráněná, abychom předešli poranění kočky.
Ptačí budku umístíme ideálně na hladkou svislou plochu, kam nedokáže vyšplhat kočka ani kuna. Může jít třeba o sloup nebo zeď. Některé budky jsou již vybaveny zábranou, aby se kočka nedostala dovnitř.
Ptačí budku můžeme koupit i vyrobit. Její parametry se liší podle toho, který druh ptáků v ní bude hnízdit.
Jak na krmítko
Stejně jako budku, i krmítko musíme umístit na bezpečné stanoviště. Sehnat se dají opravdu krásné a dekorativní kousky. Doporučuje se umístění do otevřené části zahrady, a to na vysoký kůl. Další variantou je zavěšení na strom, postavení na parapet nebo balkon. Zkrátka tam, kde kočka nedoskočí.
Tvar krmítka musí jeho návštěvníky chránit před deštěm a sněhem. Stříška by měla mít přesah, aby dovnitř nepadal trus a dobře se čistila. Krmítko bychom měli jednou za čas vyčistit, abychom zabránili přenosu ptačích chorob. Krmit začínáme v říjnu a končíme na jaře s táním sněhu. Co do krmítka nasypat? Různá semínka jako mák, pšenici, slunečnici, ječmen, ovesné vločky, proso, dále sušené bobule, jablíčko nebo nastrouhaný lůj.